Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nepropásněte termín! Jak na daň z nemovitosti v roce 2025

Pokud jste v roce 2024 nabyli nemovitost, je nutné do 31. ledna 2025 podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se vztahuje na všechny nové vlastníky pozemků, staveb či jednotek. Přiznání se podává na finanční úřad příslušný podle místa nemovitosti.

Změny v roce 2025

Od 1. ledna 2025 dochází ke změnám v oblasti daně z nemovitých věcí. Základní sazba daně se zvýšila; například u bytů a rodinných domů vzrostla z 2 Kč na 3,50 Kč za metr čtvereční. Navíc se zavádí automatická valorizace sazeb podle inflace. Obce nyní mohou upravovat místní koeficienty v rozmezí 0,5 až 5, což může ovlivnit výslednou výši daně.

Kdo musí podat přiznání?

Přiznání podávají noví vlastníci nemovitostí, ale také ti, u nichž došlo ke změnám, jako je stavební povolení, zahájení výstavby nebo kolaudace. Pokud jste například získali stavební povolení nebo začali stavět na pozemku, je třeba podat přiznání. Stejně tak pokud jste dokončili stavbu nebo začali užívat stavbu před jejím dokončením.

Jak podat přiznání?

Formulář přiznání je dostupný na stránkách Finanční správy nebo jej lze získat na finančních úřadech. Lze jej podat osobně, poštou nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky či aplikace Online finanční úřad (Moje daně). Při vyplňování je důležité uvést všechny rozhodné skutečnosti k 1. lednu 2025.

Splatnost daně

Daň je splatná do 31. května 2025. Pokud částka přesahuje 5 000 Kč, lze ji uhradit ve dvou splátkách: první do 31. května a druhou do 30. listopadu. Platbu lze provést bankovním převodem, složenkou nebo prostřednictvím SIPO, pokud jste o to předem požádali.

Důsledky nepodání přiznání

Nepodání přiznání v termínu může vést k sankcím. Finanční úřad může vyměřit pokutu za opožděné podání, proto je důležité dodržet stanovené lhůty.

Doporučení

Doporučujeme začít s přípravou přiznání co nejdříve, abyste měli dostatek času na shromáždění potřebných podkladů a vyplnění formuláře. V případě nejasností se obraťte na odborníka nebo využijte informační materiály dostupné na webu Finanční správy.

Chcete prodat svojí nemovitost?

Neprodávejte svojí nemovitost zbytečně pod cenou. Naši makléři vám v průměru pomohou získat o 7,12% více, než kdybyste se o to pokoušeli sami.
Sdílejte článek svým přátelům
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Autor článku

Nejnovější články

Jak na prodej nemovitosti?

Přehrát video

Kategorie

Štítky

Zůstaňte s námi v kontaktu