Jak uspět v realitách? Nejen profesní znalosti, dobrá pověst či komunikační dovednosti rozhodují o úspěchu. Mnoho klientů vás bude posuzovat i podle vizáže a celkového dojmu. Pokud budete působit vždy elegantním, profesionálním a upraveným dojmem, máte napůl vyhráno. Vkusně sestavený a dostatečně reprezentativní šatník je v tomto povolání nutností, což si elitní makléři dobře uvědomují. V dnešním článku se zaměříme na muže a ukážeme si, jak by se měl realitní makléř oblékat i co by v jeho šatníku rozhodně nemělo chybět.
„První dojem můžete udělat jen jednou. V obchodním styku to platí dvojnásob.“
Tip #1
Realitní makléř musí být připraven na různé příležitosti. Váš šatník by proto měl být postaven na třech základních stylech – „classic business“, uvolněnější „business casual“ a nedbale elegantní „smart casual“, který je v dnešní době stále oblíbenější.
Ukázka business casual stylu.
Zdroj: Luxuo.com, BusinnessCasualformen.com
Tip #2
Oblékejte se dle vašich zákazníků a na základě schůzek, které si na daný den plánujete. Pokud vás čeká meeting v korporátní firmě či business lokalitě, kde se nosí nejčastěji formální obleky včetně košile, kravaty a saka, přizpůsobte tomu svou denní vizáž ve stylu „classic business“. Klientovi tím dáváte najevo úctu a zároveň tak respektuje dress code daného místa i komunity lidí. Pokud jedete na prohlídku zemědělské usedlosti a přilehlých polí, nikdo vás samozřejmě v obleku očekávat nebude. Volit proto můžete pohodlnější variantu oblečení ve stylu „smart casual“, stejně jako v případě schůzky na menším městě. Vždy ale pamatujte na to, že vaše oblečení by mělo být čisté, sladěné a vyjadřovat ležérní eleganci.
Classic business styl. Oblek v tmavé námořnické barvě s kravatou.
Zdroj: hespokestyle.com
Tip #3
Oblékejte se, jako byste měli schůzku každý den. Práce makléře je cokoliv, jen ne nuda. Nikdy nevíte, co vám který den přinese, a i když žádné schůzky neplánujete, můžete být ve finále příjemně překvapeni. Třeba když se vám podaří navolat klienta či se vám zájemce o prodej nemovitosti ozve sám na základě vaší předešlé aktivity. Být vždy připraven, tedy dobře oblečen, má i pozitivní efekt na vaši psychiku. Vytváříte si tím „auru úspěchu“. Příjemným dojmem budete působit i na své kolegy, se kterými sdílíte prostory kanceláře, a budete tak přispívat k profesionální atmosféře na pracovišti.
Smart casual styl doplněný méně formální obuví.
Jaký je rozdíl mezi business casual a smart casual stylem?
Business casual je styl oblečení pro profesionální pracovní prostředí, bez obleku a kravaty. Smart casual je kombinace profesionálního a neformálního oblečení, které je obvykle zvýrazněno sakem a méně formální obuví.
Tip #4
Máte pochybnosti, co na sebe? Nedokážete odhadnout klienta, se kterým máte schůzku a co vás čeká? V tom případě vždy raději vsaďte na konzervativnější oděv. Ledabylý vzhled na důvěře nepřidá. Nikdy nic nezkazíte dobře padnoucí bílou či světle modrou košilí, elegantními kalhotami a koženým páskem sladěným s botami ve stylu „business casual“. Pro jistotu si vždy na cesty do auta přibalte sako či blejzr, který v případě potřeby váš outfit doplní.
Ukázka business casual stylu.
Zdroj: connecteam.com
Tip #5
Zapomeňte na džíny. Ty můžete nosit ve svém volném čase, na schůzky s klienty se ale nehodí. Nepřípustné jsou rovněž otevřené boty, sandály, či kraťasy. V letních měsících raději sáhněte po odlehčenějších materiálech jako je například len ve světlejších barvách.
Tip #6
Samostatnou kapitolou jsou barvy. Klíčem pro snadnou kombinovatelnost je minimální barevnost. Přes den jsou pro muže ideální různé odstíny béžové, šedé, modré, černé či bílé v kombinaci s hnědou, která hezky vypadá na doplňcích. Málokdo také ví, že černý oblek by se měl nosit pouze na speciální příležitosti či večerní akce. Pokud vám ladění jednotlivých kousků šatníků dělá problémy, nebojte se využít rad odborníka. Šikovný designér či designérka vám šatník sestaví tak, aby byl snadno kombinovatelný. A vy si tím ušetříte spoustu času, práce a ve finále i peněz.
Základní stavební kameny šatníku realitního makléře
Košile – univerzální kousek každého gentlemana. Rozhodně by vám neměla chybět klasická bílá, která se dá nosit jak k obleku, tak ve volném čase k džínům. K business stylu se hodí jednobarevné košile z kvalitních materiálů, vsadit můžete i na jemné vzory a proužky. Alespoň jednu košili si pořiďte tmavší, využijete ji na večer či do baru.
Dobře padnoucí oblek – jistotou je tmavě modrá klasika, která se hodí na různé příležitosti po celý rok. Pokud obleky nosíte často a rádi, investujte i do odlehčené letní varianty. Letní obleky se se vyrábějí ve světlejších barvách a v prodyšnějších materiálech.
Dva business casual outfity – základem tohoto stylu jsou elegantní kalhoty zvané chinos. Ideálními barvami jsou béžová a tmavě modrá. Jelikož košile už máte, zbývá vám doladit svůj look sakem či blejzrem. Mějte alespoň dva typy, opět v klasických barevnostech. Jsou skvělou volbou na odpolední schůzky a jednání.
Dva svetry, pokud jste jejich příznivcem. Elegantní jednobarevné provedení do véčka či s kulatým výstřihem je další možností, jak doplnit ležérní styl. Svetry lze skvěle kombinovat s business casual kalhotami i s košilemi. V zimních měsících zahřejí.
Zimní a jarní kabát. Tmavý vlněný kabát nad kolena vypadá velice elegantně, v zimě je navíc velice praktický. Jako jarní či podzimní variantu pak můžete zvolit trenchkoat, který se hodí ke předešlým kouskům šatníku.
Tři páry kožené obuvi sladěné s opaskem. Kvalitní obuv je vizitkou každého dobrého obchodníka. Na to nikdy nezapomínejte a investujte do nadčasových kousků!
V tomto díle Rádce makléře jsme se věnovali mužům. V dalším článku si posvítíme na vhodný šatník pro ženy – realitní makléřky. Těšte se a sledujte nás!