Nudí a svazuje vás práce v korporátním sektoru? Inspirujte se!
Příběh úspěšného makléře Jana Kratochvíla, který za rok 2018 získal spoustu cen a uznání, dokazuje hned několik věcí najednou. S RE/MAX G8 Reality můžete i v mladém věku velice rychle rozjet kariéru, dostat se ke zcela nadstandardním výdělkům a k tomu všemu se ještě těšit ze smysluplného podnikání, při kterém pomáháte lidem a máte svobodu. To Honza ocenil i díky svým předchozím pracovním zkušenostem z korporátního sektoru. Byl zaměstnancem banky, chyběla mu rozmanitost a možnost řídit si čas dle potřeb svých i své rodiny.
Sedím v inspirativní designové kanceláři karlínské pobočky RE/MAX G8 Reality. Do prosklené zasedací místnosti dopadají optimistické paprsky slunečního světla. Sleduju cvrkot na ulici, který k této části Prahy neodmyslitelně patří a připravuji se na dnešní rozhovor. Těším se na další z příběhů, který dokazuje, že cesty úspěchu jsou pestré jako život sám. Náhle se rozrazí dveře a do místnosti vchází vysmátý a energií sršící mladý muž. Jan Kratochvíl patří mezi nejúspěšnější české makléře, který získal za mnoho ocenění.
Za pouhé tři roky v G8 se mu podařilo vybudovat stálou klientelu, svůj vlastní tým i osobitý podnikatelský styl. Honza je hodně aktivní na sociálních sítích, často vystupuje v televizních pořadech a v očích veřejnosti je vnímán jako odborník na realitní oblast. Začněme ale popořadě, jak to všechno začalo.
Finanční poradce jako brigáda při studiu
„Ihned po skončení studia na gymnáziu jsem si chtěl vyzkoušet práci finančního poradce“, začíná své vyprávění Honza. „Důvodem byla i moje maminka, která pracovala u renomované společnosti poskytující úvěry na bydlení a poradenství týkající se spoření, investic, každodenního bankovnictví a pojištění. Bral jsem to jako brigádu ke svému studiu na právnické fakultě. Byl jsem ale úspěšný, zvykl si na finanční nezávislost a po nějaké době se proto rozhodl práci dělat na plný úvazek. Do toho jsem ale pokračoval ve studiu práv denní formou.“
Po dvou letech se Honza z pozice finančního poradce posunul na pozici manažera a začal se starat o rekrutaci, kouching a vzdělávací programy pro nové poradce.
„Pracoval jsem jak s klienty, tak s novými obchodníky. Práce ale začala být trochu frustrující, protože fluktuace zaměstnanců je v tomto sektoru skutečně obrovská.“
Za další rok proto s povděkem uvítal nabídku jedné z největších nejen tuzemských bank, kterou přijal jako další profesní výzvu s možností naučit se něco nového. Ve 22 letech tak nastoupil do korporátního sektoru.
Start kariéry v bankovním sektoru pro nejvýznamnější hráče
„V té době mi už vrcholil vážný vztah a začínal jsem přemýšlet o svatbě, takže se mi vidina jistějšího zaměstnání se stálým příjmem hodila.“ Honza se stal ředitelem sice menší, zato prestižní pobočky. „V té době jsem se stal nejmladším ředitelem v celé bance i její historii vůbec,“ směje se. „Po půl roce jsem měl s týmem super výsledky, pomalu jsem ale začal poznávat úskalí korporátu a zaměstnanecké pozice. Nejen že jsem měl na bedrech velkou zodpovědnost, celá práce byla i o detailech, a hlavně jako zaměstnanec banky jsem musel dodržovat neuvěřitelné množství nařízení, protože práce s hotovostí je vyžaduje. Musíte vést například knihu příchodů a odchodů, a spousta těchto pokynů vás zdržuje od práce… No, přiznám se, že já jsem spíše obchodník a tyhle věci nejsou moje silná stránka.
Na pobočky také chodí interní audit a vše se kontroluje do posledního detailu. Na manažera pobočky čekají od 5 hodin od rána před bankou… Před koncem zaměstnání jsem se často rozhlížel napravo nalevo, zda podezřelé osoby někdy přikrčené neuvidím… Po dvou letech jsem začal být popravdě vyčerpaný,“pokračuje vyprávění Honza. A jako bonus se smíchem dodává:„Z banky jsem ale stihl odejít těsně před auditem, který schytal až můj nástupce.“
Jan toužil po kariérním růstu, na vyšší ředitelskou funkci ale byl mladý (24) a práce se mu začala stávat rutinou. Trávil zde celé dny, od rána až do večera, musel tam být i po zavírací době, jelikož se do 18. hodin počítají peníze a následně sepisuje report… Domů dojel vždy kolem půl osmé až osmé večer. Moc času na soukromý život mu tedy nezbývalo. Tehdy začal přemýšlet o změně kariéry.
„Často jsem se potkával s realitními makléři a měl možnost nahlédnout, jaké odměny za své obchody dostávají. Udělal jsem si i průzkum realitních kanceláří…“
Náhodná setkání neexistují – realitní cesta volá
„V květnu roku 2014 jsem měl možnost seznámit se, nejspíš řízením osudu, s Honzou Štohanzlem. Doprovázel jsem na schůzku svou maminku. Spolumajitel kanceláří RE/MAX G8 Reality na mě velice zapůsobil a vlastně právě on mě nakopnul k tomu stát se makléřem. V té době jsem ale současně dostal nabídku od konkurenční banky věnovat se korporátním klientům, trochu jsem tehdy zaváhal a do nové práce nastoupil. V porovnání s předešlou praxí zde ale byl dle mého velice špatně nastavený interní systém kvůli častému střídání majitelů včetně zastaralých postupů, na což jsem už psychicky neměl a definitivně se rozhodl pro novou dráhu realitního makléře. Z nové pozice jsem odešel ve zkušební době.“
RE/MAX je jasnou volbou
Honza chtěl jít do RE/MAX G8 Reality pod majitele franšízy Jana Štohanzla a Martina Chadimu, bohužel kancelář G8 tehdy sídlila v Kladně a on si přál zůstat v Berouně, kde žil.
„Zkusil jsem tedy Beroun a franšízu jiného majitele, ovšem předtím jsem Honzovi Štohanzlovi zavolal, abych mu řekl, že díky němu jsem se rozhodl pro RE/MAX, jen bohužel pro jinou kancelář. Dodnes si pamatuji jeho slova“, usmívá se – „řekl mi jen“: „Až budete, Honzo, potřebovat pomoc, ozvěte se“
„Později jsem pochopil proč“, pokračuje své vyprávění Jan. Tehdejší pobočka v Berouně neměla nejlepší pověst, nikdo se zde makléřům nevěnoval, postupy byly nestandardní… „V březnu roku 2016 jsem se po zkušenostech z berounské pobočky konečně dostal k RE/MAX G8 Reality. Moc si cením toho, že mě vzali pod svá křídla a zpětně neskutečně oceňuji jejich pomoc v začátcích. Jestli jsem se opravdu naučil dělat makleřinu, tak to bylo až po nástupu do RE/MAX G8 Reality. Jen v prvních pár měsících jsem dostal neskutečnou dávku školení, nových informací, know-how i motivace od samotných majitelů a zkušenějších kolegů“.
G8 mi dává příležitost stále růst a být lepším
„Pokud chcete mít dobrou kancelář, musíte se věnovat kanceláři. A to v G8 funguje naprosto skvěle. Každý ze spolumajitelů se stará o některý ze segmentů a jsou makléřům stále k dispozici. Když potřebuji poradit ohledně byznysu, volám Honzovi, když ohledně čísel, volám Martinovi, a tak bych mohl pokračovat… Vážím si také jejich konzistentnosti v názorech, etického přístupu a dlouhodobé vize, se kterou celou skupinu budují. Nejde jim o krátkodobý profit, a to je na celkovém přístupu znát včetně inovací a nových postupů. Realitní trh se posouvá a my s ním musíme držet krok.“
V březnu 2019 Honza oslaví v RE/MAX G8 Reality 3 roky.
A co se mu za tu dobu povedlo?
„Na začátku jsem do toho hodně šlapal a věnoval se naplno obchodu, což se ihned podepsalo na mých výsledcích. Už v roce 2017 jsem stal nejlepším makléřem kladenské kanceláře a v celorepublikovém hodnocení RE/MAX ČR jsem obhájil 5. místo, vstoupil jsem do Platinum klubu, což je ocenění týkající se produkce.
V rozmezí dubna až června 2017 jsem měl už tolik zakázek, že jsem na ně sám nestačil… Musel jsem si přiznat, že jsem na pokraji sil a musím si to celé zorganizovat trochu jinak. Začal jsem uvažovat nad vytvořením týmu.“
Rozjezd realitního týmu RTJK
V té době se navíc vrátila z dlouhých cest Honzova sestra
„Napadlo mě ji do svého podnikání začlenit, protože je velice schopná a vzájemně si důvěřujeme.“
Inspirace tehdy moc nebylo, u nás koncept realitních týmů začal více popularizovat až Míra Hodina, další ze spolumajitelů G8, který má také svůj realitní tým. Inspirací mu byla návštěva portugalské pobočky. V zahraničí je totiž zcela obvyklé, že nejlepší makléři v týmu pracují, jen tak mohou dosáhnout výsledků, na které by jako jednotlivci nikdy nedosáhli.
„Po několika přípravných fázích jsem vše konečně nastavil a spustil v únoru roku 2018 RTJK, tedy Realitní tým Jana Kratochvíla. A mé podnikání tak nabralo zcela nové obrátky.“ Janův tým má v současné době několik členů – asistentku, týmovou koordinátorku, tři makléřky a jeho osobně jako tým leadra a makléře. Je tedy obklopen ženami. „Na jaře téhož roku jsme spustili dokonce vlastní call centrum, kde dělá moje maminka. Ona mě před lety přijala do firmy, kde tehdy působila, právě na pozici finančního poradce. Jsem šťastný, že jí to můžu dnes oplatit,“ směje se Honza.
Principy úspěchu Jana Kratochvíla
Kvalita a spokojenost klientů je pro něj na prvním místě. V praxi to znamená, že všem klientům poskytuje stejně komplexní balíček služeb na vysoce profesionální úrovni. A je jedno, zda se jedná o prodej jednopokojového bytu či luxusního mezonetu v centru Prahy. Ačkoliv jsou zde zcela rozdílné provize, oba klienti dostanou stejnou péči a služby. Základem je mít dlouhodobou vizi a vytrvat. Mnoho makléřů je zaslepeno krátkodobým profitem, Jan měl ale jasno v tom, že chce všem klientům dodávat super služby bez rozdílu. A právě díky tomu se mu tak daří.