Úspěšnou kariéru realitního makléře si může vybudovat každý, kdo má rád práci s lidmi, vyhovuje mu svoboda podnikání a zajímají ho reality a bydlení. O tom jsme již psali v jednom z našich minulých článků. Dnes si ale posvítíme na stavebnictví, stavitelství a architekturu. Mnoho našich makléřů se k nám totiž rekrutuje právě z těchto oborů. Co je k tomu vedlo a jak si polepšili? Přečtěte si příběhy dvou z nich!
Sváťa Kock
„Inspirovalo mě seznámení s paní makléřkou, která získala během 2 měsíců provizi rovnající se mému ročnímu zisku – za pronájem více než 100 bytů, jejichž výstavbu jsem vedl a kompletně řídil.“
„Stavařinou jsem se živil přes 20 let,“ začíná své vyprávění Sváťa, a usmívá se při vzpomínce na to, kdy ho poprvé napadlo vydat se na dráhu realitního makléře. „Poslední dva roky v tomto oboru, tedy na přelomu let 2014-2015 jsem zodpovídal kompletně za stavbu bytového domu, který sestával ze 135 bytů. Většinu bytových jednotek k pronájmu získala jako exkluzivní zakázku jedna paní makléřka. Jelikož jsem při dokončování prací trávil v domě jako stavební dozor většinu svého času, poprosila mě o pomoc… A tak jsem zhruba polovinu jejích klientů novými byty provedl, a k tomu jim sdělil i nějaké technické zajímavosti a vychytávky… Ve zkratce, během 2 měsíců se všechny byty pronajaly a když jsem si pak spočítal, že provize pro paní makléřku se rovnala mému ročnímu zisku, bylo rozhodnuto, že do toho půjdu také. Během prohlídek jsem měl navíc příležitost poznat, že mě práce s lidmi baví a po letech strávených nad architektonickými plány a na stavbách, to byla velice vítaná změna.“
Sváťa proto na jaře roku 2016 nastoupil do RE/MAX. Rozhodl se pocitově pro největší značku na trhu a jeho rozhodnutí ještě podpořila Monika Halžová, jedna ze spolumajitelek nynější RE/MAX G8.
A jak se mu podnikání rozjelo? „Jelikož jsem měl ještě rozjednané zakázky, které jsem chtěl dovést do zdárného konce, můj rozjezd podnikání byl trošku pomalejší. I tak ale už mám skvělé výsledky, několikrát jsem se stal nejlepším makléřem kanceláře a mám vyzkoušené, že když se člověk makleřině věnuje naplno, musí uspět.“
Je perfekcionista – v začátcích si hlavně doplňoval znalosti
Sváťa na začátku věnoval většinu času vzdělávání, studiu a účastnil se seminářů. „Hodně mi také pomáhali a pomáhají kolegové. V naší břežanské kanceláři vládne rodinná, pohodová atmosféra. Stačí nadhodit téma či problém, který aktuálně řešíte a zkušenější kolegové vám ihned dají dobrou radu, jak na to. Mně osobně ještě pomohl roční kurz oceňování nemovitostí, který mi dodal velkou jistotu…“
„Cenové mapy podle mě nejsou zcela dokonalým instrumentem, na který by se dalo stoprocentně spolehnout. Jsem typ, který chce prostě dodávat klientovi už naprosto dokonalou službu, proto jsem nijak nespěchal a hodně času věnoval studiu. Na druhé straně znám makléře, kteří se do toho obují už na začátku, hned po podpisu smlouvy mají zakázky a obchody jim jen vzkvétají…. To ale vždy záleží na osobnosti makléře a jeho postupu.“
Dnes postaví 250 bytů a pak je i sám pronajme
Na otázku, zda se věnuje ještě částečně i stavařině, odpovídá: „V minulosti jsem slíbil jednomu ze svých klientů, že mu povedu projekt výstavby bytového domu o 250 bytových jednotkách. Jelikož jsem typ, co sliby plní a stavařina je stále mou srdcovou záležitostí, jdu do toho. Pokud budu mít tyto byty příležitost následně i pronajmout, nebude to mít chybu. Hypotéky dnes zdražují, málokdo na pořízení nového bydlení dosáhne a menší byty se pronajímají v podstatě samy.“
Sváťovi v realitách hodně pomáhá i jeho znalost technických záležitostí, umí klientům doporučit odborníky a nikdo ho jen tak „neobalamutí“, když se mu snaží vysvětlit zákonitosti stavby. „Další nespornou výhodou jsou i mé kontakty na developery, kteří se výstavbě bytových domů věnují. I zde získávám své zakázky,“ uzavírá své vyprávění.
Petr Andrejši
„Stavařina mi už dala vše, co měla, reality jsou dalším logickým vyústěním. Nejvíce mě naplňuje rozmanitost a práce s lidmi.“
Petrův příběh je v mnohém podobný. „Jsem vystudovaný projektant a architekt, měl jsem svůj projekční ateliér a tomuto oboru jsem se aktivně věnoval 20 let. Mnoha svým klientům jsem už jako projektant nemovitosti pomáhal hledat. Často mě žádali o spolupráci při vytipování pozemků či domů vhodných k rekonstrukci. A tak jsem se vlastně k práci realitního makléře dostal,“ vzpomíná na své začátky Petr.
Co ho k tomu změnit podnikání vedlo? „Dá se říct, že mi stavebnictví dalo všechno, co mi mělo dát. Mé podnikání se pro mě stalo už i částečně rutinou. Potřeboval jsem zkrátka změnu, nový svěží vítr, celkově změnit prostředí.“
Z realitních kanceláří, mezi kterými vybíral, mu přišel nejlepší princip fungování včetně důrazu na etický přístup u RE/MAX G8. „Zdejší struktura, možnost sebevzdělávání a hlavně know-how i zázemí mě oslovilo natolik, že jsem vůbec neuvažoval být někde jinde. Také jsem si říkal, že když už mám začínat ve 40 letech, ať se učím od někoho, kdo to umí nejlíp.“
Petr nyní podniká s kolegyní Irenou Žáčkovou a společně tvoří sehrané a známé duo. Pro Petra bylo v začátcích nejtěžší zbavit se „původních starostí“ v podobě jeho vlastní firmy. „Musel jsem dokončit zakázky a velkou část času mi zabrala i administrativa při ukončování firmy a záležitosti s tím spojené. Chci ujistit všechny začínající makléře, že nejdůležitější je vytrvat. Vše má svůj čas, je to jako se vším. Postupem času, jak získáváte jméno, dostáváte se k zajímavějším zakázkám, referenčním obchodům a tím i k nadstandardním příjmům,“ uzavírá své vyprávění Petr. „Kdybych měl něco nováčkům doporučit, skočit do toho rovnýma nohama a začít dělat makléřinu hned na 100 %.“ V tom se určitě shoduje se svým kolegou Sváťou.